KKS
WYBIERZ KLUB SENIORA
WYDARZENIA
13
09.2018
 
Jak to w Rabce Zdroju było

 

W dniach 25-30 sierpnia 2018 r. w Rabce Zdroju odbyło się „Forum Seniorów z Kolpingiem” w ramach projektu współfinansowanego z środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Aktywności Społecznej Osób Starszych ASOS.

 

Mieszkaliśmy na południowym zboczu góry Bania w domu Sióstr Franciszkanek, które prowadzą tam szkołę dla dzieci niewidomych i słabowidzących - filią znanego Ośrodka w Laskach pod Warszawą. My seniorzy (60+) mieliśmy tutaj bardzo dobre warunki. Nie tylko wygodne pokoje i smaczne posiłki, ale również możliwość wspólnej modlitwy obok udziału w warsztatach stacjonarnych i plenerowych, dyskusjach oraz śpiewanych „Wieczorach dla Niepodległej”. Zjechaliśmy się z różnych kolpingowskich klubów seniora, aby podzielić się swoimi osiągnięciami i problemami, a także nauczyć się czegoś nowego. Forum wykazało, że seniorzy nie są „zjadaczami chleba” i ciężarem dla społeczeństwa, lecz wnoszą - w miarę swoich sił i zdrowia- cenne inicjatywy służące społeczności lokalnej. Odwiedzają ludzi samotnych, starszych i niepełnosprawnych, dotrzymując im towarzystwa, wysłuchując ich zwierzeń, potrzymają za rękę, czasem przyniosą mały upominek zapraszając na tzw. niedzielne obiady w swych klubach. Inni odwiedzają ośrodki dla dzieci niepełnosprawnych, bawią się z nimi, przynosząc niespodzianki wykonane przez członków Rodziny Kolpinga. Bowiem mottem tego Forum było „każdy może świętym być…”, seniorzy także - realizując przesłanie naszego św. Papieża-Polaka poprzez przekazywania wiary i miłości o Polsce naszym dzieciom, wnukom i prawnukom. Wydaje mi się, że mój referat „Rodzina-wspólnota-uczestnictwo” zarysowany na tle historycznym od Chrztu Polski w 966 r. sprawił, że wieczorne, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, związane z 100. rocznicą odzyskania niepodległości bardziej poruszały nasze serca. Nie można pominąć też barwnego występu Małolipnickiej Rodziny Kolpinga z Orawy. Wielopokoleniowy zespół - dzieci, młodzież i dorośli cudownie śpiewali i tańczyli. Spektakl był tak porywający, że widzowie włączali się do śpiewu, a w końcu ruszyli w tany. Był to  autentyczny powrót do tradycji i kultury, z której wywodzi się Polska.

           

Mój mąż, który zawsze mi towarzyszy, ponieważ bardzo słabo widzę, również miał okazje podzielić się z uczestnikami tym co ukochał najbardziej – problemami ochrony przyrody i środowiska. O tym, że i seniorom ochrona i ekologia nie są  obojętne świadczyła długa, ożywiona dyskusja. Podobnie i zasady nauki społecznej Kościoła, jako inspiracji w zakresie społecznych usług senioralnych na przykładzie wyjazdu do Sanktuarium Fatimskiego w Zakopanem i warsztatach plenerowych w rabczańskim parku zdrojowym.

           

Niezwykle poruszający był wykład księdza dr. Jana Nowaka „Życie i godność ludzka”, który przybliżył nam postać bł. ks. Władysława Bukowińskiego - apostoła polskich zesłańców w  Kazachstanie, a także codzienne życie tamtejszych seniorów, o wiele trudniejsze niż u nas.

           

Pięknym zwieńczeniem tematyki Forum był program poetycko-muzyczny pt. „ Dla Niepodległej” przygotowany przez KKSy z Brzeska i Bochni - w ramach warsztatów ewaluacyjnych „Dobre praktyki pro-senioralne  jako skuteczny model usług społecznych”.

           

A teraz moja osobista ewaluacja: od około trzech lat walczę z jaskrą. Mimo wielu operacji straciłam prawie zupełnie wzrok. Minimalne pole widzenia pozostało tylko w lewym oku. Choroba ta doprowadziła do dużej depresji, ogromnie trudno mi pogodzić się z moim kalectwem, bo mam lęk przed wychodzeniem z domu. Dlatego dziękuję Bogu i ks. prałatowi Józefowi Jakubcowi za możliwość udziału w Forum Seniorów i wygłoszenie referatu. Uwierzyłam w swoje możliwości, zabrałam się do pracy, a depresja powoli ustępuje i powraca radość życia. Bardzo serdecznie Wszystkim za to dziękuję.

 

Anna Leokadia Stanowska

 

 

« powrót

18 października w Rodzinie Kolpinga w Bochni odbyła się debata „z Kufrem”. Bocheńska Rodzina podsumowała swoje działania i zaplanowała nowe.

 

Od sierpnia w małopolskich Rodzinach Kolpinga trwają debaty z „Kufrem” w ramach projektu „Kufer Kolpinga pełen możliwości” (Rządowy Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020)

 

Ponad 70 przedstawicieli 14 Kolpingowskich Klubów Seniora uczestniczy w Forum Seniora w Szczawnicy Zdrój.

 


W ramach cyklu seminariów "Moja filiżanka kawy" społeczności lokalne Chełmka i Bochni rozmawiały o zasadach sprawiedliwego handlu i godnych warunkach pracy.

 

W poniedziałek, 14 grudnia 2015 ,odbyła się w Sali kolumnowej Sejmu IV Ogólnopolska Konferencja Uniwersytetów Trzeciego Wieku. 

 


Ze względu na globalne zmiany demograficzne, seniorzy to grupa szczególnie narażona na wykluczenie.

 


ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU
Created by Agencja Interaktywna NEGON