PATYCYPACJA PRZYJAZNA SENIOROM

PARTYCYPACJA PRZYJAZNA SENIOROM

Udział w projekcie to szansa dla seniorów by mieli realny wpływ na to co dzieje się w ich najbliższej okolicy . Dzięki udziałowi w projekcie uczestnicy poznają mechanizmy partycypacji publicznej, aby w efekcie budować swoje społeczności lokalne przyjazne starzeniu się.

Projekt Partycypacja przyjazna seniorom realizowany jest do 31 grudnia 2015 r. w 10 Kolpingowskich Klubach Seniora prowadzonych przez Rodziny Kolpinga.

Działania projektowe:

Blok szkoleniowy: Edukacja dla partycypacji (lipiec- grudzień 2015)

W ramach tego bloku odbyły się szkolenia w zakresie partycypacji i włączenia społecznego seniorów w środowiskach lokalnych:

• Szkolenie pt. „Budowanie rad seniorów i innych form partycypacji i przedstawicielstwa seniorów w lokalnych strukturach samorządowych”
  • Szkolenie „Budowanie lokalnych projektów partycypacji publicznej”.
  • Szkolenie „Wolontariat osób starszych”
  • Coaching partycypacyjny

Kolpingowski Kongres Seniorów (listopad/grudzień 2015)

Zorganizowaliśmy dwudniowy Kongres, w którym wzięło udział ponad 50 osób 60+

W czasie kongresu odbyły się 4 prelekcje tematyczne oraz warsztaty grupowe.

Wizyta studyjna we Wrocławiu pod hasłem „Uczymy się od najlepszych” (wrzesień 2015)

Dwudniowa wizyta studyjna we Wrocławskim Centrum Seniorów dla 20 osób 60+ uczestników projektu.

Spotkania lokalne (wrzesień- grudzień 2015)

Przy wsparciu ZCDK w Krakowie zostały zorganizowane lokalne spotkania inicjatywne. Spotkania były skierowane do seniorów - mieszkańców społeczności lokalnej, organizacji pozarządowych prowadzących działania na rzecz seniorów, lokalnych Uniwersytetów Trzeciego Wieku i innych Klubów Seniora.

Projekt współfinansowany przez MPiPS ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Jest lekka, łatwa w obsłudze i co najważniejsze: może uratować życie.

W ostatnim tygodniu sierpnia odbyło się w Rabce - Zdroju Forum Seniorów z Kolpingiem.

Fundacja Dzieła Kolpinga w Polsce zaprasza osoby w wieku 60+ na bezpłatny kurs komupterowy.

Projekty: