KKS
WYBIERZ KLUB SENIORA
AKTUALNOŚCI
27
01.2016
 
Wieści z Wadowic

Rok 2015 dobiegł końca. Czas na podsumowania działań naszego KKS-u. Kończymy kontynuowany od prawie dwóch lat projekt „Seniorzy dla demokracji”.
Działania w tym projekcie wymuszały na realizatorach i beneficjentach precyzję i zdyscyplinowanie, a te czynniki z kolei wpłynęły na doskonałe efekty realizowanych zadań. Odbywaliśmy liczne konferencje, szkolenia i kursy obsługi komputera. Pracowaliśmy na rzecz lokalnych społeczności, zdobywaliśmy potrzebną w obecnych czasach senioralną wiedzę prawniczą. Poznawaliśmy zasady zdrowego żywienia i umiejętności zachowania dobrego stanu zdrowia. Wiele czasu poświęcaliśmy na rozrywkę. Przyjmowaliśmy liczne grupy pielgrzymkowe z kraju i zagranicy.
Prowadzimy kolpingowski punkt pośrednictwa pracy, który w tym roku odwiedziło 210 osób poszukujących pracy, z czego 84 pobrały kontakty do pracodawcy.
Od września ubiegłego roku do grudnia 2015 prowadziliśmy bezpłatny Kolpingowski Punkt Porad Prawnych i Obywatelskich dla seniorów 60+, gdzie udzielono seniorom 58 porad prawnych, a 28 osób skorzystało z poradnictwa grupowego.
Bardzo dużo czasu poświęciliśmy kolpingowskim pielgrzymkom odwiedzającym nasze miasto. Prezentujemy im własne doświadczenia i przeżycia związane ze Świętym Janem Pawłem II, a także przekazujemy nam tylko znane ciekawostki z czasów, gdy mieszkał u nas przyszły Święty Papież.
W tym roku odwiedziło nasze papieskie miasto 14 grup kolpingowskich, w tym 40 osobowa grupa z Niemiec z miejscowości Gelsenkirchen koło Essen. Gościliśmy także Księży Prezesów Krajowych z Urugwaju i Peru.
W naszym 15 osobowym Klubie Seniora odbywają się także 3 razy w miesiącu zajęcia cykliczne, Odbyliśmy zajęcia z dziedziny fryzjerstwa i pielęgnacji włosów. Kontynuujemy kurs florystyczny ze szczególnym uwzględnieniem wykonawstwa i kompozycji sztucznych kwiatów. 
Wspomnieć należy, że czas naszych seniorek jest ograniczony różnymi obowiązkami rodzinnymi (np. opieka nad wnuczkami), dlatego terminy kolejnych zajęć ustalamy na spotkaniu bieżącym. W każdym spotkaniu bierze udział średnio 10 osób. Systematycznie urządzamy wieczory wspomnień pt. „Wracamy do naszej młodości” – odtwarzamy dawne filmy z kaset VHS i płytek DVD z przebojami z tamtych lat. W ramach zajęć systematycznie uczestniczymy też w ciekawszych seansach filmowych w wadowickim kinie „Centrum”. Zwiedziliśmy wspólnie Muzeum Ziemi Wadowickiej oraz Dom Muzeum Świętego Jana Pawła II. Wzięliśmy udział w inauguracji roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którą to uroczystość uświetnił swoim wykładem Profesor dr hab. Franciszek Ziejka. W zajęciach Uniwersytetu udział bierze 6 osób z naszego K.K.S. –u.
W pomieszczeniu naszego Stowarzyszenia i K.K.S. –u zorganizowaliśmy senioralny kącik zdrowia, gdzie nasza koleżanka seniorka przekazuje najnowsze informacje dotyczące ochrony zdrowia seniorów. Kącik wyposażony jest w apteczkę pierwszej pomocy, glukometr, termometr i aparat do pomiaru ciśnienia tętniczego. Na koniec pragnę dodać, że nasze seniorki i seniorzy chętnie wspomagają się w potrzebie nawet przez telefon. 


Zygmunt J. Barycz

« powrót

18 października w Rodzinie Kolpinga w Bochni odbyła się debata „z Kufrem”. Bocheńska Rodzina podsumowała swoje działania i zaplanowała nowe.

 

Od sierpnia w małopolskich Rodzinach Kolpinga trwają debaty z „Kufrem” w ramach projektu „Kufer Kolpinga pełen możliwości” (Rządowy Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020)

 

Ponad 70 przedstawicieli 14 Kolpingowskich Klubów Seniora uczestniczy w Forum Seniora w Szczawnicy Zdrój.

 


W ramach cyklu seminariów "Moja filiżanka kawy" społeczności lokalne Chełmka i Bochni rozmawiały o zasadach sprawiedliwego handlu i godnych warunkach pracy.

 

W poniedziałek, 14 grudnia 2015 ,odbyła się w Sali kolumnowej Sejmu IV Ogólnopolska Konferencja Uniwersytetów Trzeciego Wieku. 

 


Ze względu na globalne zmiany demograficzne, seniorzy to grupa szczególnie narażona na wykluczenie.

 


ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU
Created by Agencja Interaktywna NEGON