KKS
WYBIERZ KLUB SENIORA
AKTUALNOŚCI
07
09.2015
 
Wieczorek z poezją ks. Jana Twardowskiego w Rodzinie Kolpinga w Brzesku

 

W ubiegły czwartek w pomieszczeniach Rodziny Kolpinga przy ul. Ogrodowej spotkali się na wieczorku przy kawie i herbacie, miłośnicy poezji ks. Jana Twardowskiego. Spotkanie zorganizowane przez Rodzinę Kolpinga i Kolpingowski Klub Seniora, poprowadziła członkini Rodziny Kolpinga i KKS-u pani Emilia Zydroń, przedstawiając przybyłym sylwetkę oraz twórczość poety ks. Jana Twardowskiego – głównego bohatera wieczoru.

Pani Emilia czytała jego wiersze, w których pisał o sprawach najważniejszych dla człowieka bez zbędnego patosu: o miłości, wierze, Bogu, cierpieniu, życiu i śmierci. Czytała wiersze smutne i wesołe, pełna podziwu dla autora swoim ciepłym głosem budowała refleksyjny nastrój.

 

Gościem specjalnym spotkania w Rodzinie Kolpinga była poetka – pani Anna Gaudnik, na co dzień farmaceutka. Czytała swoją poezję – opowiadając przy tym o swojej pracy w aptece w Porąbce Uszewskiej, o kontaktach z ludźmi, którzy ją inspirowali do twórczości będąc równocześnie jej klientami-pacjentami. Dorobek pani Ani jest wielowątkowy i bardzo bogaty. W swoich wierszach pisała m.in. o problemach osób mieszkających na wsi, którym różne trudności i problemy wydają się w danym momencie nie do pokonania. Jednak okazuje się, że da się je rozwiązać a może pomóc w tym wiedza farmaceutki – pani Ani.

 

Swoją poezją podzieliła się również ze słuchaczami druga przedstawicielka Rodziny Kolpinga i KKS-u – pani Krystyna Plichta, która jak mówi skromnie o sobie pisze „tylko do szuflady”. Lecz po wysłuchaniu jej kilku wierszy stwierdziliśmy, że tę szufladę należy wreszcie szeroko otworzyć a swoją twórczością powinna się podzielić z innymi. Wśród wielu tekstów na szczególną uwagę zasługuje jej  wiersz o bł. ks. A. Kolpingu, którego treść zna cała „Polska Kolpingowska Wspólnota” gdyż ukazał on się w ogólnopolskim biuletynie Związku Centralnego Dzieła Kolpinga w Polsce.

Do Błogosławionego ks. Adolfa Kolpinga

„Testament Twój nakazuje, 
aby innym pomagać.
Szczególnie w trudnościach 
trochę siebie im dawać.

Mam siłę – to trochę jej dam, 
gdyż inni jej potrzebują 
Lecz Ty Adolfie nam wskaż
tych co jej nie zmarnują.

Zdarza się, że mam wolny czas 
więc też poświęcić go mogę 
dla kogoś co, właśnie ma 
przed sobą trudną drogę.

Dziś czasy trudne są
Gdy żyłeś będą były trudniejsze, 
Lecz mimo trudnych chwil 
umiałeś okazać serce.

Prosimy zatem dla nas
o dużo wytrwałości
by idee wcielać Twe 
w kolpingowskiej codzienności

Założenia Twe spełniamy 
Trzeba pomóc –pomagamy

Lecz czasem zapał mija 
Motywacji nieraz brak
Ogarnia nas zniechęcenie 
a przecież nie można tak.

Dlatego prosimy Cię bardzo
naucz nas Ojcze jak żyć
by nasze serca jak Twoje 
dla innych umiały też bić”.

Pani Emilia, gospodyni spotkania, także podzieliła się z nami swoją poezją, a jeden z jej wierszy wzruszył szczególnie, oto fragment :

Matka

„Ona kocha - jak nikt na świecie
ona wie - kiedy wy nie wiecie
ona czuje, gdy ból twe serce przeszywa 
gdy ty cierpisz ona nieszczęśliwa(...)”

Na koniec spotkania Pani Emilia odczytała „Polską litanię” – ks. Jana Twardowskiego. „Litania” to 20-minutowa inwokacja do kilkudziesięciu wizerunków Matki Boskiej z różnych miejsc w Polsce, niejednokrotnie miejsc historycznie związanych z naszą ojczyzną. W litanię włączyli się wszyscy przybyli na wieczorek, gdyż po każdej strofie wzywaliśmy (Maryjo)„módl się za nami”. 

Kolpingowski wieczorek z poezją był wzruszającym ponad dwugodzinnym przeżyciem dla uczestników, radość i zaduma przeplatały się nawzajem, a granatowe niebo przeszywane promieniami zachodzącego słońca, widoczne za oknem, wpuszczało światło, które dodatkowo budowało niepowtarzalny nastrój.

Planujemy kolejne wieczorki na które już teraz zapraszamy.

Józef Pabian

« powrót

18 października w Rodzinie Kolpinga w Bochni odbyła się debata „z Kufrem”. Bocheńska Rodzina podsumowała swoje działania i zaplanowała nowe.

 

Od sierpnia w małopolskich Rodzinach Kolpinga trwają debaty z „Kufrem” w ramach projektu „Kufer Kolpinga pełen możliwości” (Rządowy Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020)

 

Ponad 70 przedstawicieli 14 Kolpingowskich Klubów Seniora uczestniczy w Forum Seniora w Szczawnicy Zdrój.

 


W ramach cyklu seminariów "Moja filiżanka kawy" społeczności lokalne Chełmka i Bochni rozmawiały o zasadach sprawiedliwego handlu i godnych warunkach pracy.

 

W poniedziałek, 14 grudnia 2015 ,odbyła się w Sali kolumnowej Sejmu IV Ogólnopolska Konferencja Uniwersytetów Trzeciego Wieku. 

 


Ze względu na globalne zmiany demograficzne, seniorzy to grupa szczególnie narażona na wykluczenie.

 


ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU
Created by Agencja Interaktywna NEGON