KKS
WYBIERZ KLUB SENIORA
AKTUALNOŚCI
13
07.2015
 
Szlakiem św. Jakuba

 

9.07.2015 odbyła się kolejna prelekcja skierowana do seniorów 60+ z Prądnika Białego i Czerwonego z cyklu podróżnicze spotkania edukacyjne. Tym razem zaplanowano spotkanie poświęcone drodze św. Jakuba pt.:  „Szlak św. Jakuba  - kulturalno – chrześcijańskie drogi w Europie”.

Jako prelegentka wystąpiła Magdalena Szczudło, która w maju przeszła kolejny odcinek tego szlaku - tym razem Camino Francés - Drogę Francuską (774 km).

Na spotkaniu zostały zaprezentowane informacje dotyczące szlaków pielgrzymkowych - Camino de Compostela - Dróg św. Jakuba.

Droga św. Jakuba, nazywana często także po hiszpańsku Camino de Santiago to szlak pielgrzymkowy do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. W katedrze tej, według przekonań pielgrzymów, znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła. Nie ma jednej trasy pielgrzymki, a uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków. Droga oznaczona jest muszlą św. Jakuba, która jest także symbolem pielgrzymów, i żółtymi strzałkami.
Istniejąca od ponad tysiąca lat Droga św. Jakuba jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy.

Na spotkaniu nie zabrakło również poczęstunku z Hiszpanii, aby przybliżyć również i hiszpańskie smaki.

Działanie zostało zrealizowane w ramach projektu "Seniorzy otwarci na świat". Projekt jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

 

 

« powrót

18 października w Rodzinie Kolpinga w Bochni odbyła się debata „z Kufrem”. Bocheńska Rodzina podsumowała swoje działania i zaplanowała nowe.

 

Od sierpnia w małopolskich Rodzinach Kolpinga trwają debaty z „Kufrem” w ramach projektu „Kufer Kolpinga pełen możliwości” (Rządowy Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020)

 

Ponad 70 przedstawicieli 14 Kolpingowskich Klubów Seniora uczestniczy w Forum Seniora w Szczawnicy Zdrój.

 


W ramach cyklu seminariów "Moja filiżanka kawy" społeczności lokalne Chełmka i Bochni rozmawiały o zasadach sprawiedliwego handlu i godnych warunkach pracy.

 

W poniedziałek, 14 grudnia 2015 ,odbyła się w Sali kolumnowej Sejmu IV Ogólnopolska Konferencja Uniwersytetów Trzeciego Wieku. 

 


Ze względu na globalne zmiany demograficzne, seniorzy to grupa szczególnie narażona na wykluczenie.

 


ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU
Created by Agencja Interaktywna NEGON