KKS
WYBIERZ KLUB SENIORA
AKTUALNOŚCI
07
08.2019
 
„Rodziny Kolpinga – inspiracje”

Z końcem lipca br. zakończyła się realizacja 7 seminariów-podwieczorków pt. „Rodziny Kolpinga - inspiracje” będących częścią projektu „Kufer Kolpinga pełen możliwości”.

 

Wzięło w nich udział 14 RK z 3 województw: małopolskiego, podkarpackiego i opolskiego. Prowadzili je trenerzy: Magdalena Szczudło i Krzysztof Wolski, których zadaniem było zaprezentowanie dobrych praktyk w zakresie usług społecznych na rzecz osób starszych w działalności Rodzin Kolpinga w Polsce i na świecie, by na tej podstawie zainspirować seniorów, aby wykorzystali je w działalności własnych Klubów Seniora. Spotkania odbyły się w Jarosławiu z gośćmi z Bochni, Luborzycy i Lipnicy Małej z gośćmi z obu klubów z Krakowa, Makowie Podhalańskim z gośćmi z Wadowic, Chełmku z gośćmi z Oświęcimia, Brzesku z gośćmi z Dębna oraz w Staniszczach Wielkich z gośćmi z Poręby Żegoty.

 

W każdym seminarium brało udział od 10 do 14 osób - przedstawicieli 2 klubów seniora. Ich integracji sprzyjał drobny poczęstunek z kawą i herbatą, stwarzający atmosferę nieformalnego spotkania, które trwało 4 godziny dydaktyczne i było podzielone na część prezentacyjno-dyskusyjną i warsztaty w grupach. Efektem warsztatów były spisane wnioski i propozycje dalszych działań. Były to m.in. zwiększenie liczby spotkań pomiędzy Rodzinami Kolpinga i odbywanie ich regularnie, odnowienie kontaktów z Rodzinami partnerskimi w Europie, podniesienie statusu duchowego Rodziny i praca formacyjna, a także angażowanie osób młodszych do współpracy. Zwracano też uwagę na kontynuowanie sprawdzonych przedsięwzięć jak: „Niedzielny Obiad”, organizowanie spotkań „mikołajkowych”, pikników z własnymi wypiekami, wyjazdów do teatru i kina, kultywowanie ducha patriotyzmu oraz pozyskiwanie jeszcze ciekawszych projektów dla Rodzin.

 

Wszystkie te działania powinny się przyczynić, by Kolping stał się „wspólnotą Rodzin z różnych rejonów Polski we wzajemnej współpracy, pomocy i miłości do ludzi i do Boga”.

 

 

Oprac. Krzysztof Wolski

 

Projekt pn. „Kufer Kolpinga pełen możliwości” o nr 18359/ASOS/2019 realizowany jest w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

 

« powrót

18 października w Rodzinie Kolpinga w Bochni odbyła się debata „z Kufrem”. Bocheńska Rodzina podsumowała swoje działania i zaplanowała nowe.

 

Od sierpnia w małopolskich Rodzinach Kolpinga trwają debaty z „Kufrem” w ramach projektu „Kufer Kolpinga pełen możliwości” (Rządowy Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020)

 

Ponad 70 przedstawicieli 14 Kolpingowskich Klubów Seniora uczestniczy w Forum Seniora w Szczawnicy Zdrój.

 


W ramach cyklu seminariów "Moja filiżanka kawy" społeczności lokalne Chełmka i Bochni rozmawiały o zasadach sprawiedliwego handlu i godnych warunkach pracy.

 

W poniedziałek, 14 grudnia 2015 ,odbyła się w Sali kolumnowej Sejmu IV Ogólnopolska Konferencja Uniwersytetów Trzeciego Wieku. 

 


Ze względu na globalne zmiany demograficzne, seniorzy to grupa szczególnie narażona na wykluczenie.

 


ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU
Created by Agencja Interaktywna NEGON