KKS
WYBIERZ KLUB SENIORA
AKTUALNOŚCI
12
11.2015
 
Droga św. Jakuba z seniorami

Droga św. Jakuba, nazywana często także po hiszpańsku Camino de Santiago to szlak pielgrzymkowy do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii.  Papież Jan Paweł II był w Santiago dwukrotnie, raz nawet przeszedł niewielki odcinek Camino Frances. Po wizycie Jana Pawła II w Santiago de Compostela w 1982 r. Rada Europy uznała Drogę św. Jakuba za drogę o szczególnym znaczeniu dla kultury kontynentu i zaapelowała o odtwarzanie i utrzymywanie dawnych szlaków pątniczych. Szlak ten został ogłoszony pierwszym Europejskim Szlakiem Kulturowym w październiku 1987 r. oraz wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1993 r. W dniu 5 lipca 2015 roku podjęto decyzję o rozszerzeniu szlaków jakubowych w Hiszpanii i wpisano cztery kolejne szlaki na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


Również w Polsce przecinają się drogi św. Jakuba. Nie ma jednej trasy pielgrzymki, a uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków. Droga do Santiago de Compostela zaczyna się od progu własnego domu. Stąd też seniorzy z Kolpingowskiego Klubu Seniora przy Stowarzyszeniu Rodzina Kolpinga w Krakowie - Nowym Bieżanowie podejmują inicjatywę i zapraszając przedstawicieli z innych Klubów Seniora, by wspólnie przemierzać  (na razie) polskie drogi św. Jakuba.

W tym roku zorganizowano również dwie prelekcje poświęcone tej tematyce, aby wędrówka była nie tylko aktywnym, fizycznym wyzwaniem, ale i właściwym przeżyciem duchowym. Prelegentami były osoby, które same przeszły nie tylko drogami św. Jakuba w Polsce, ale i doszły do katedry w Santiago de Compostela, w Hiszpanii, w której, według przekonań pielgrzymów, znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła. 

Ponadto wspólnie z małopolskimi seniorami (z Bochni, Chełmka, Dębna i Oświęcimia) przewędrowano Beskidzką Drogą św. Jakuba na odcinku Lanckorona – Kalwaria Zebrzydowska (13.08.2015) i Rychwałd – Żywiec (18.10.2015)  jak również Małopolską Drogą św. Jakuba na trasie Kraków – Tyniec (3.10.2015). W sumie, we wszystkich trzech wyprawach wzięły udział 103 osoby – przede wszystkim osoby w wieku 60+ z Krakowa.

Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga w Krakowie Nowym Bieżanowie zdecydowało się na taką inicjatywę – wędrowanie drogami św. Jakuba ze względu na dogodną lokalizację (z każdego miejsca oraz dostępną dla seniorów), możliwość wyboru trasy (dopasowanie do możliwości seniorów) jak i inspirującą tematykę. Część działań zrealizowano w ramach projektu „Wiem-potrafię-dbam” w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020
Taka forma spędzania czasu nie wymaga zbytnich nakładów finansowych, a pozwala zarówno na odkrywanie piękna Polski poprzez wędrowanie urokliwymi szlakami, wzmocnienie sprawności fizycznej poprzez wysiłek wędrówki, integrację środowiska poprzez wspólną inicjatywę jak i na spotkanie z samym sobą na szlaku pielgrzymim.


Zapraszamy osoby zainteresowane do przyłączenia się Kolpingowskiego Klubu Seniora - do kontaktu nbkrakow@kolping.pl

« powrót

18 października w Rodzinie Kolpinga w Bochni odbyła się debata „z Kufrem”. Bocheńska Rodzina podsumowała swoje działania i zaplanowała nowe.

 

Od sierpnia w małopolskich Rodzinach Kolpinga trwają debaty z „Kufrem” w ramach projektu „Kufer Kolpinga pełen możliwości” (Rządowy Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020)

 

Ponad 70 przedstawicieli 14 Kolpingowskich Klubów Seniora uczestniczy w Forum Seniora w Szczawnicy Zdrój.

 


W ramach cyklu seminariów "Moja filiżanka kawy" społeczności lokalne Chełmka i Bochni rozmawiały o zasadach sprawiedliwego handlu i godnych warunkach pracy.

 

W poniedziałek, 14 grudnia 2015 ,odbyła się w Sali kolumnowej Sejmu IV Ogólnopolska Konferencja Uniwersytetów Trzeciego Wieku. 

 


Ze względu na globalne zmiany demograficzne, seniorzy to grupa szczególnie narażona na wykluczenie.

 


ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU
Created by Agencja Interaktywna NEGON